Naše dítě má celiakii. Co teď?

Už nějaký ten měsíc řešíte bolení bříška, nadýmání, průjmy, zvracení, časté říhání nebo pálení žáhy u vašeho potomka. A najednou stojíte před verdiktem lékaře, který zní celiakie. Nebojte se. Nic není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.
smutný kluk

Je pravdou, že se jedná o nevyléčitelnou autoimunitní nemoc a je nutné dodržovat dietu celoživotně. Vše je ale jen o zvyku. Jistě se brzy naučíte pro svého broučka uvařit tak, že nikdo v rodině nepozná rozdíl. Stejně tak brzy budete vědět, kterým potravinám se vyhnout a po čem v obchodě šáhnout, aby se už dále potíže s trávením nevrátily. Nakonec bude pravděpodobně jedinou nevýhodou vyšší cena bezlepkového pečiva a mouky.

Nejprve začněte tím, že z jídelníčku vašeho dítěte vyřadíte pšenici, žito a ječmen. Lepek je totiž bílkovina obsažená ve zmíněných obilovinách, která celiakům způsobuje ve střevech zánět. Oves je sporný. Přirozeně bezlepkový oves se ve většině případů zpracovává ve stejných mlýnech jako ostatní mouky s obsahem glutenu. Kupujte proto jedině ten s označením bez lepku. V dnešní době je nabídka obchodů v této oblasti opravdu široká. Seženete například mouku pohankovou, čirokovou, cizrnovou ale i mandlovou. Vybrat si můžete také z různých již připravených směsí, jejichž základem bývá obvykle deproteinovaný pšeniční škrob.
Domácí bezlepkový chléb

Pokud se však rozhodnete péct si vlastní pečivo nestačí vyměnit v receptu mouku za mouku. Lepek, jak název napovídá, způsobuje lepivost těsta. Toto mouky bez jeho obsahu neumí. Nejlépe uděláte, když si opatříte přímo bezglutenový recept. Koupit si můžete ale už hotové pečivo – v supermarketech trvanlivé a ve větších městech se dá najít i specializovaná pekárna, kde seženete i čerstvé, krásně voňavé a křupavé rohlíky.

 

Tipy pro vás


·         Zvykněte si vařit pro celou rodinu jeden oběd a to bezlepkový. Ulehčíte si práci, nikdo na chuti nic nepozná a máte navíc jistotu, že vašemu dítěti pokrm nekontaminujete, byť malým množství glutenu.


·         Čtěte dobře etikety. Minimálně z počátku, kdy se ještě v bezlepkové dietě pořádně neorientujete. Možná se budete divit, ale gluten můžete najít v uzeninách, zmrzlině a dalších sladkostech.


·         Ve školce nebo škole si domluvte možnost bezlepkového obědu, případně možnost donášky domácí stravy. Promluvte si i s učitelkou.


·         Projděte si v klidu všechny prodejny ve vašem okolí a zkontrolujte ceny trvanlivého bezlepkového pečiva. Nevynechejte ani prodejny zdravé výživy. Někdy bývá rozdíl v ceně stejného výrobku i přes 10 korun.