Proč doplňovat aminokyselinu L-tryptofan


Tryptofan je jedna z esenciálních (základních) aminokyselin, jež si tělo nedokáže vytvořit ze svých vlastních zdrojů a musí je přijímat potravou. Dostatek této látky je zpravidla v běžných potravinách a obvykle nehrozí její deficit, ovšem jsou jisté životní situace, kdy se množství tryptofanu v krvi může snížit. Navíc je v potravě přijímán celý řetězec aminokyselin, které si mohou navzájem konkurovat, namísto aby spolupracovaly. Většinou se jedná o zátěžové situace, jako je sport, ale i stres, kolísání inzulínu a deficit magnézia.

Tryptofan v čokoládě

Sportovci by si měli hlídat příjem tryptofanu

Extrémně zátěžové sporty, jako je wrestling, zápas nebo kulturistika vyžadují přijímat vysoké dávky proteinů, minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Mezi nimi kraluje vitamín B6, který také především kulturisté užívají jako doplněk stravy. Příliš vysoké dávky B6 však mohou způsobit úbytek tryptofanu, je třeba si tedy jejich vzájemný poměr hlídat. Užívání tryptofanu ve formě doplňků je vhodné i pro rekonvalescenty po operacích, úrazech a vyčerpávajících chorobách, stejně tak pro osoby vystavené extrémnímu stresu a fyzické nebo psychické námaze.
Jak se nedostatek tryptofanu projevuje?
Zpravidla neurologickými problémy, jako je kolísání nálad, deprese, návaly melancholie a vzteku, nespavost, pomalá regenerace sil, ubývání svalové hmoty.
Kdo tedy může užívat vitamínové doplňky L-tryptofanu Energie života? Pro jaké aplikace jsou vhodné?

šroubovice DNA

  • Neurologické, psychické a psychosomatické choroby a ataky, jako je chorobná žravost, náladovost, nervové vyčerpání, stres, deprese, schizofrenie a problémy se spánkem.
  • Delší vystavení organismu extrémním vedrům nebo naopak velmi nízkým teplotám při pobytu v přírodě, např. u horolezců, turistů, lyžařů, anebo při delším pobytu v tropických oblastech.
  • Deficit vitamínu B3 a magnézia.
  • Záněty kloubů, artritida a další choroby pohybového aparátu.
  • Extrémní sporty a náročné silové tréninky jak pro vrcholový sport, tak i rekreační.