Správné zásady pro užití zásuvek a vypínačů

Aby mohlo dojít k zapnutí několika spotřebičů současně, nebo aby v případě rozsvícení v mísnosti jste nepotřebovali disponovat dlouhou rukou, jakou měla Saxana v jednom oblíbeném televizním seriálu, je důležitá adekvátní elektroinstalace. V případě stavby nebo rekonstrukce domu je podstatné vše řešit s projektantem. Avšak i v rámci nové elektroinstalace je zapotřebí svěřit tuto práci do rukou odborníka.

prodlužovací kabel

Prvořadé je dodržení normy

Zejména zásadní je adekvátní umístění zásuvky a vypínače v koupelně. V tomto prostoru je dle normy i z bezpečnostního hlediska možné umístění mimo umývací prostor, jenž je tzv. pruhem stěny v šířce umyvadla a stoupá tak od podlahy až k samotnému stropu nad umyvadlem i pod ním. Obdobná pravidla se týkají i kuchyňského prostoru. A to konkrétně okolí kuchyňského dřezu. Dle normy je stanoveno rozmístění zásuvek, což je nutné dodržet. Někdy to však může být svízel. Nicméně dodržení stanovených pravidel se vztahuje i na zásuvky ve venkovním prostoru, jako jsou například zásuvky pro sekačku, pilu apod. Pro exteriér jsou ideální zásuvky mající ochranný kryt. Tím je tak eliminace vniknutí vody v rámci deště, ale také prevence proti znečištění od prachu.

elektrická zásuvka

Pozor na prodlužovačky

Mnozí na tuto pomoc spoléhají. Ale! Převážně jsou prodlužovačky řešeny na deset ampér a okolo 2300 wattů. V případě zapojení spotřebičů a zařízení s vysokým výkonem je způsobeno přetížení prodlužovacího přívodu. Nikdy by nemělo dojít k napojení prodlužovaček na sebe a do nich poté se snažit zapojit více přístrojů současně. Zde už je hrozba rizika úrazu elektrickým proudem.

Bezpečnost na prvním místě

Asi snad každý ví, že na vypínače a zásuvky se nesmí nikdy sahat mokrou rukou. V případě malých dětí v domácnosti je zapotřebí chránit a zabezpečit zásuvky speciálním bezpečnostním krytem neboli pojistkou.

Chyby aneb čeho se vyvarovat

Špatné umístění zásuvek a tím tak jejich nedostupnost, nebo je horší přístup k nim. Mnoho zásuvek je nevyužitých, neboť se nacházejí za nábytkem. Nedostatečný počet zásuvek v domácnosti. Nadměrné přetížení obvodu a tím je tak riziko, že vypadne jistič.

zásuvka a kabel

Závěrem

V každé domácnosti jsou zásuvky a vypínače. Jsou součástí každého prostoru nejen v rámci bydlení. Nachází se v interiéru i v exteriéru. Jedná se sice o nenápadné doplňky, které však plní důležitý úkol. Dnes jsou k dostání i ve velmi zajímavém designovém provedení. Lze i barevně sladit s danou místností. Zkrátka je důležité zvolit to, co vás zaujme a líbí se vám