Krása zahradních lilií je neodolatelná

I přesto že jsou lilie opravdovým skvostem, péče o ně není složitá. Proto jsou také velice oblíbené a zvládnou se o ně starat zahradníci bez velkých zkušeností.

Lilie má velké množství odrůd a stále přibývají další. Každý si tedy má z čeho vybírat od nádherně oranžově kvetoucích rostlin až po bílé kudrnaté odrůdy.

lili

Lilie může růst samostatně, ale vždy ve skupinové výsadbě rostlin. Dobře se dá také kombinovat s jinými květinami. Pamatujte si, že jde o poměrně vysokou rostlinu. Rostlina může růst mnoho let na jednom místě. Prosperuje jak na slunci, tak v částečném stínu. Lilie dobře vypadají například podél plotu nebo ve stupňovitých záhonech. Půda by měla být lehká a propustná. Do těžších a jílovitých půd se může přimíchat kompost a písek.

Nejlepší čas pro výsev je podzim před příchodem mrazů, ale když to nestihnete, jde to i na jaře. Pokud nakupujete nové cibulky, zkontrolujte si je. Je třeba prohlédnout suknice a vybrat cibule bez poškození.

lily1

Půda by měla být připravená předem, nakypřená a odplevelená, obohacená kvalitním kompostem. Cibule lilie se zasazují do hloubky 20-30 cm, kde je na dně vytvořená drenážní vrstva. Cibule se upraví, kořeny se zkrátí na délku maximálně 5 cm. Přebytečné suché slupky se odstraní. Je vhodné cibule namořit proto škůdcům a houbovým chorobám.

Péče už je minimální. Stačí v suchém období rostlinu zalévat. Vždy je lepší používat dešťovou vodu a snažit se ji aplikovat ke kořenům, aby byly rostliny suché. Pro lepší a kvalitnější květenství je dobré na jaře rostlinu přihnojit dusíkatým hnojivem.

Aby rostliny přežily zimu, je třeba je chránit. Na záhon se musí navršit silná krycí vrstva, která cibule ochrání před mrazem. Na zakrytí lze použít slámu, hobliny, listí, větve z jehličnanů. Pokud byste chtěly na záhon dávat plachtu nebo igelit, je nutné, aby před zakrytím byla půda suchá.